2007-10-08

Ma ei maga silmatäitki teie poolt pakutavat und!

Kiisik pakkus, et mu indiaaninimi võiks olla "Sadahäda". Kuutroll oli lahkem. Ta paneks mulle nimeks "Üks-häda-korraga".
Ongi aasta sellest möödas, kui mind hakkasid kimbutama erinevad ja omavahel esmapilgul mitte eriti seotud tervisehädad. Ma ei hakka nendel pikalt peatuma. Keda need huvitaks? Küll aga ma leian, et nüüd, kus ma olen lasknud enda peal katsetada kolme erinevat antidepressanti, on mu kohus inimesi hoiatada - või noh kui mitte nii pateetliselt väljenuda, siis kogemusi jagada. Niiöelda "hoiatuseks ilmarahvale, kui kaugele üks inimlaps võib langeda, kui ta oma hinge eest hoolt ei kanna".

Niisiis. Alguses oli Zoloft.

Terapeut väitis, et mõnda teeb see uniseks ja mõnda ärevaks. Loomulikult ma lootsin, et mind teeb uniseks, sest uni oli see, mida ma vajasin ja ärevushäire oli mul nagunii omast käest võtta.
Aga kussa sellega. Kahjuks ei tunginud ma interneti avarustesse kohe, vaid kuulasin ilusti, mis terapeut rääkis. Niigi uinumisraskustega, sain ma omale juurde öised paanikahood ja päevase kontrollimatu ärevuse.

Alles nüüd ma loen foorumitest:

Zoloft should NEVER be used by anyone with insomnia. It not only can cause insomnia, but can make existing insomnia excruciatingly worse. Mine lasted for 7 years.



Palju õnne!

Neljandal nädala leidis ka terapeut, et see asi ei tööta ja tuleb välja vahetada. Kohe hakkas parem. Kas see ongi AD mõte, et tekitada sulle nii halb enesetunne, kui veel võib ja siis kui ravim ära jätta ja sul parem hakkab, siis öelda: Näe, aitas!?

Samas teine ja hullem probleem on AD-de võõrutusnähud, millest ka arstid targu vaikivad aga internetifoorumitest (põhiliselt ingliskeelsetest) saab lugeda õudusjutte maalt ja merelt.
Zolofti kohta näiteks siit.

Nojah ja siis kui arst aru sai, et ma ikka kuidagi enam magada ei saa, määras ta lisaks Espritali (mirtazepiin).
Kui samaaegselt mirtasapiiniga kasutatakse teisi serotoniinergilisi ravimeid (nt mõningaid antidepressante), võib tekkida niinimetatud serotoniinisündroom. See väljendub vererõhu tõusus, kiirenenud südametöös, kuumahoogudes, jne.


Sellest ei olnud mulle küll vaja rääkida, onju. Öösel ärkasin südame kloppimise ja higistamise peale. Magamiseks pidin haarama jälle rahusti järele. Pakendi infolehte lugesin alles internetist, kuna tabletid sain proovimiseks ilma originaalpakendita. Loomulikult ma loobusin selles rohust kohe. Ei ole mõtet ärevushäirega inimesel rääkida, et üldiselt on see kergestitalutav ravim. Üldiselt!

Nüüd on Cymbalta - uus ja häid tulemusi andnud AD. Vast isegi liiga uus. Kui on liiga uus, siis on vähe veel teada tema kõrvalmõjudest, mõtles ärev inimene minus ja asus jälle inteneti kallale. See on ju loogiline, et inimene tahab vôimalikult teada saada selle kohta, mida ta endale sisse hakkab ajama. Millegipärast mu psühhoterapeut n.ö. pööritab silmi iga kord, kui ta minu uutest hirmudest seoses mingi rohuga kuuleb. Umbes nii, et ära loe igasuguste arvamusi. Usu, mida mina sulle räägin. Aga mida arvata sellest kui üle 300 sissekande Cymbalta ärajäämanähtude kohta väidab, et sellel on enneolematult rasked võõrutusnähud. Mõni ei soovita seda rohtu isegi mitte vaenlasele. Teine leiab, et see rohi tuleks ära keelata. Kolmas, et see on ajumürk. Öelge nüüd, kas on võimalik ühel äreval nõrganärvilisel, kes pole 100% kindel, et tal üldse antidepressante vajb, veel rahulikult kuus kuud neid võtta. Loomulikult mitte.
Otsustasin, et aitab kõigest sellest.

Edasi praegu ei kirjuta. Unehäirega inimene minus ütleb, et peab ennast magamiseks häälestama hakkama.

5 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Isikliku kogemuse puudumisel küsin täiesti siira huviga, et mismoodi mõjuvad unetutele traditsioonilised unerohud nagu soe piim meega, piparmünditee, pits konjakit, õhtune trenn või muud taolised käepärased toimingud? Lihtsalt ei mõju? Või mõjuvad natuke, aga mitte piisavalt?

Lupetta ütles ...

Vastan: soodustavad uinumist, aga mitte öö otsa magamist.
Konjak muide teeb mind erksamaks hoopis. Kuid alkoholiga enda magama harjutamine ei ole lahendus. Ma tegin seda siis, kui mu laps oli raskes seisundis intensiivis, et võtsin iga õhtu klaasi veini.
Uneteed joon iga õhtu: piparmündiga, humalaga, palderjaniga, millega iganes. Trenni teen ka. See soodustas uinumist aga kahe tunni pärast olin ikka kõpsti üleval nagu miska. Pealegi hakkas peas vastikult pulseerima pärast trenni.
Kuid tänase seisuga võin öelda, et vaikselt vabanenuna AD-dest olen hakanud paremini magama. Ilmselt on aidanud ka Kundalini Jooga. Või kesse täpselt teab, mis aitab. Organismil on ka võime ise ennast tervendada.

Anonüümne ütles ...

Ma julgen ikka oma saateid soovitada. Kui parasjagu laupäev pole, eks siis kuula vanu saateid interneti vahendusel:)

Lupetta ütles ...

Kuulan neid töö juures. Ega muidu raadiost eriti minu maitsele muusikat tule. Hea, et klassikaraadio olemas on.

teodora ütles ...

Mina soovitan jutusaateid. Isiklik unehitt on Müstiline Venemaa. Ärkan öösel üles, saade käima, harilikult jään enne lõppu magama. Ärkan jälle üles, saade uuesti käima :) Asi ei ole sisus (saade on teadagi huvitav) vaid hääletoonis. Need jutusaated on kehvemad, kus mitu inimest stuudios vaidlevad jne. Vajalik on selline "jutustav" hoiak. Kundalini hingamisharjutused mõjuvad kindlasti hästi küll jah.